wyszukiwanie zaawansowane
POL-PAW » Blog » Odzież Robocza » Odzież Robocza I Ochronna - Kompendium Wiedzy

Odzież robocza i ochronna - kompendium wiedzy

Odzież robocza i ochronna jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia pracowników wielu branż. Jej noszenie redukuje zagrożenia mechaniczne, a także pozwala na wygodną, bezpieczną pracę w zróżnicowanych warunkach. Odzież robocza BHP powinna mieć określone właściwości, budowę, a czasem również wygląd. W tym artykule zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci zrozumieć, jak ważna jest profesjonalna odzież ochronna BHP. Przepisy to jedno – pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twoje zespołu. Jak musi wyglądać odzież pracownicza? Jakie normy powinna spełniać?

Odzież robocza – przepisy

Profesjonalna odzież robocza wiąże się z pewną inwestycją. Wiele osób, które dopiero przygotowują się do podjęcia nowej pracy, zastanawia się, po czyjej stronie leży zakup ubrania roboczego. Czy jest to obowiązek pracodawcy, czy pracownika? Z pomocną odpowiedzią przychodzą konkretne przepisy, obowiązujące w Polsce.

Na podstawie art. 227 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91 z 1981 r. Nr 6, poz. 23 i z 1982 r. Nr 31, poz. 214)

Rozdział 1 § 1.

1. Odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, zwane dalej „ochronami osobistymi", obejmują: odzież ochronną, ochrony nóg, rąk, głowy, twarzy i oczu, dróg oddechowych, słuchu, ochrony zabezpieczające przed spadnięciem z wysokości oraz ochrony izolujące cały organizm. Ochrony osobiste oraz odzież i obuwie robocze są przydzielane pracownikom bezpłatnie i stanowią mienie zakładu pracy.

2. Ochrony osobiste oraz odzież i obuwie robocze powinny być używane przez pracowników w miejscu pracy zgodnie z przeznaczeniem. Dopuszcza się ich używanie poza miejscem pracy tylko w czasie dojścia do pracy i powrotu, w razie wykonywania pracy w terenie.

W świetle powyższych przepisów można łatwo wywnioskować, że zakup służbowego uniformu leży po stronie pracodawcy. Czy to jednak oznacza, że musisz zgodzić się tylko na komplety, które oferuje Twój zakład pracy i nie masz możliwości wyboru?

Wielu pracodawców daje swoim pracownikom wolną rękę w wyborze odzieży ochronnej. Warunkiem jest jednak jej zgodność z obowiązującymi w danym miejscu pracy normami określającymi stopień ochrony odzieży roboczej. Jeżeli planujesz kupić uniform inny, niż oferuje Ci pracodawca, możesz to zrobić na własną rękę. W takiej sytuacji pracodawca powinien określić Ci wysokość kwoty, którą przewiduje na zakup odzieży roboczej. Różnicę w cenie zakupu a sumą refundowaną przez pracownice pokryjesz z własnej kieszeni. Wielu pracowników decyduje się na takie rozwiązanie. Chociaż przysługuje im przydział odzieży roboczej, wolą czasem dopłacić, by zapewnić sobie większą wygodę i komfort (taka sytuacja najczęściej dotyczy obuwia BHP).

Profesjonalna odzież robocza nie tylko redukuje zagrożenia mechaniczne, ale też zapewnia wygodę i komfort podczas wykonywania obowiązków służbowych. Może zdarzyć się, że dwa różne zestawy odzieży roboczej oznaczone taką samą normą bezpieczeństwa będą zupełnie inaczej się nosić. Przy wyborze warto zatem zwrócić uwagę na materiały z jakich zostały uszyte ubrania robocze i dodatkowe, nowoczesne funkcje, które podnoszą komfort ich noszenia. Tkanina na ubrania robocze może mieć bowiem zupełnie inne funkcje, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.

Różnice między odzieżą ochronną a roboczą

Zastanawiasz się, jakie są różnice między odzieżą ochronną a roboczą? Spieszymy z wyjaśnieniem! Odzież robocza to służbowy uniform, którego głównym (ale nie jedynym) celem jest zabezpieczenie prywatnych ubrań lub skóry pracownika przed zabrudzeniem. Odzież robocza powinna również być wygodna i musi umożliwiać komfortowe wykonywanie obowiązków zawodowych (swobodny krój). Odzież robocza jest zwykle wykonana z trwałych, odpornych na intensywne użytkowanie i częste pranie materiałów. Odzież robocza BHP ma zatem głównie za zadanie pełnić funkcję uniformu, który chroni przed zabrudzeniem i gwarantuje wygodę i komfort noszenia. Stosuje się ją najczęściej w placówkach medycznych, salonach kosmetycznych, w branży gastronomicznej, salonach fryzjerskich itp.

Do kategorii odzież ochronna, zaliczana jest odzież pracownicza, która poza spełnieniem wyżej wymienionych cech, ma również inne, bardziej zaawansowane zadanie. Ochronne uniformy mają za zadanie zabezpieczać pracownika przed narażeniem na negatywne czynniki środowiskowe i to niezależnie od tego, czy mowa o warunkach atmosferycznych, czy narażeniu na kontakt z substancjami uważanymi za szkodliwe. Odzież ochronna BHP może zatem być odporna na działanie substancji chemicznych – smarów, olejów i innych zanieczyszczeń. W zależności od wyboru może również zabezpieczać przed wilgocią, ogniem, niskimi lub wysokimi temperaturami itp. Do odzieży ochronnej tego typu często wykorzy się dodatkowe elementy ochronne – maski, okulary, rękawiczki, ochronę głowy itp. Odzież ochronną można podzielić na:

  • Odzież kwasoodporną

  • Odzież wodoodporną

  • Odzież niepalną

  • Odzież antyelektrostatyczną

  • Odzież ostrzegawczą

  • Odzież redukującą zagrożenia mechaniczne

Niezależnie od wyboru pamiętaj o tym, że każdy z wymienionych rodzajów ubrań służbowych musi charakteryzować się wysoką jakością, funkcjonalnością i estetykę wykonania. To szczególnie ważne, gdy masz na celu zapewnienie spójnego, profesjonalnego wyglądu każdej z zatrudnionych osób.

Elementy odzieży ochronnej

Do niezbędnych elementów wyposażenia pracowników zalicza się również inne akcesoria niż odzież robocza. Przepisy BHP determinują liczbę elementów ochronnych i zakres ich ochrony. Do najczęściej wybieranych zalicza się, między innymi:

  • Kask ochronny – to wysokiej jakości ochrona głowy. Kask roboczy chroni przed urazami mechanicznymi – spadającymi przedmiotami i elementami konstrukcyjnymi budynku czy maszyn.

  • Okulary ochronne, gogle — okulary chronią przed uszkodzeniem oczu. Odbijają opiłki, okruchy i ogólnie – drobne elementy, na jakie możesz być narażony podczas wykonywania pracy. Okulary przezroczyste służą głównie ochronie oczu przed urazami mechanicznymi, zaś okulary przyciemniane stanowią również zabezpieczenie przed mocnym światłem, które może powodować narażanie wzroku.

  • Maska ochronna na usta i nos – maski ochronne nie tylko redukują zagrożenia mechaniczne, ale przede wszystkim chronią układ oddechowy przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych – pestycydów, toksycznych farb, ale nie tylko! Maski ochronne służą również do redukowania ryzyka przedostania się patogenów do organizmu (ochrona działa w dwie strony).

  • Maski ochronne na twarz – osoby, które podczas swojej pracy mają styczność z opiłkami, wiórami lub iskrami (np. spawacze), dla zapewnienia właściwej ochrony powinny być wyposażone w odpowiednią maskę zasłaniającą całą twarz.

  • Nauszniki ochronne – osłona uszu w postaci profesjonalnych nauszników spełniających normy BHP to jeden z wymaganych elementów odzieży ochronnej w miejscach, w których pracownik narażony jest na wysoki poziom hałasu. Nowoczesne nauszniki można nosić samodzielnie lub w zestawieniu z kaskiem ochronnym. Opcjonalnie, jeśli poziom decybeli nie zagraża utracie słuchu, można alternatywnie zastosować zatyczki do uszu.

  • Robocze rękawice – to niezbędny element ochrony rąk, który w zależności od docelowego zastosowania i zakresu ochrony, zabezpiecza dłonie przed urazami. Rękawice mogą chronić przed uszkodzeniem mechanicznym, substancjami chemicznymi, wilgocią i wysokimi/niskimi temperaturami.

  • Kombinezony ochronne – to element wyposażenia, który ma na celu zabezpieczenie całej sylwetki – włącznie z głową (mogą mieć kaptur). Kombinezony sprawdzą się tam, gdzie istnieje zagrożenie epidemiologiczne, a także wysokie zapylenie i zakurzenie.

  • Buty ochronne – wygodne i bezpieczne buty robocze są jednym z ważniejszych elementów ochronnych. W zależności od stopnia ich ochrony mogą mieć metalowy lub kompozytowy podnosek redukujący zagrożenia mechaniczne, odpowiednią wkładkę, podeszwę i właściwości (np. antyelektrostatyczne, wodoszczelne itp.).

  • Nakolanniki – dodatkowe poduszki ochronne, które służą zabezpieczeniu kolan. Często stosowane przez parkieciarzy.

Kategorie odzieży ochronnej

Odzież ochronną dzieli się na trzy kategorie. Każdą z nich charakteryzuje innyc stopień zabezpieczenia:

Kategoria I – odzież robocza, uniformy z materiałów trudnopalnych i kwasoodpornych. Chroni przed czynnikami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniem. Odzież robocza z tej kategorii nie podlega ocenie zgodności przez jednostki notyfikowane.

Kategoria II – chroni przed substancjami chemicznymi, ryzykiem narażenia na iskry i opiłki (dla spawaczy), uniformy ostrzegawcze, odzież zabezpieczająca przed przecięciem.

Kategoria III – profesjonalna odzież robocza chroniąca przed promieniowaniem, ogniem, bardzo wysokimi i bardzo niskimi temperaturami, ubrania dla elektryków, osób pracujących w miejscach, w których jest niska zawartość tlenu, agresywne środki chemiczne itp. To najwyższa klasa odzieży roboczej.

Materiały, z których szyje się ubrania robocze

Materiał na ubrania robocze powinien być trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie różnych substancji i innych czynników środowiskowych. Tkanina na ubrania robocze może być wodoszczelna, wiatroszczelna, ognioodporna itp. Liczy się również komfort jej noszenia, a także to czy zapewnia swobodną cyrkulację powietrza. Tkanina bawełniana na ubrania robocze powinna być najwyższej jakości. Na rynku dostępne są również inne nowoczesne materiały, które zapewniają określony stopień ochrony przed wieloma zagrożeniami. To również polar, flanela, stylon, a nawet polipropylen.

Wiesz już, co to jest i czym musi charakteryzować się odzież robocza. Przepisy obowiązujące w Twoim miejscu pracy to wytyczne, które z pewnością pomogą Ci w wyborze odpowiedniego kompletu. Nasz sklep BHP oferuje profesjonalne ubrania robocze komplety i pojedyncze elementy, W ofercie znajduje się również odzież robocza damska, odzież robocza męska i idealne na zimę – kurtki robocze ocieplane, Sprawdź i wybierz zestaw idealnie dopasowany do swoich potrzeb.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Odzież Robocza

Producenci

  • 3m
  • 4 SAFETY
  • ACERIN
  • ANIDA
  • ANRO
  • Ansell
  • BASE
  • BETA
  • Boxmet
  • Brubeck
  • Cofra
  • Crawtico
  • Delta Plus
  • Demar
  • Dickies
  • DRWAL
  • DU PONT
  • EILFIX
  • Falcon Eye
  • FRIEDRICH MÜNCH
  • GERTU
  • GVS
  • Heckel
  • Helly Hansen
  • HexArmor
  • Jan Niezbędny
  • Jonesco (Preston) Ltd
  • JSP
  • KIWI
  • Klingspor
  • Krause
  • Kwazar
  • LARKIS
  • LEBER&HOLLMAN
  • Lemigo
  • MacTronic
  • MARTOR
  • MCR
  • MEDIBUT
  • MERIDA
  • MSA THE  SAFETY COMPANY
  • Norton Saint-Gobain
  • OGNIOCHRON
  • Ogrifox
  • Olimp
  • PK-MOT
  • PORTWEST
  • PPO STRZELCE OPOLSKIE
  • PROS
  • REEBOK
  • REIS
  • Resin
  • SARA
  • Scilabub
  • SNICKERS
  • URGENT
  • UVEX
  • VOIGT
  • WURTH
  • YORK
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
W celu ulepszenia zawartości naszej strony internetowej oraz dostosowania jej do Państwa osobistych preferencji, wykorzystujemy pliki cookies przechowywane na Państwa urządzeniach. Kontrolę nad plikami cookies można uzyskać poprzez ustawienia przeglądarki internetowej.
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZAAKCEPTUJ TYLKO NIEZBĘDNE
ZGADZAM SIĘ