Wymagania BHP w zimie a obowiązki pracodawcy
Za okres zimowy uznaje się miesiące od listopada do marca i to właśnie w tym czasie pracodawca nabywa nowe obowiązki, związane z koniecznością zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy. Wymagania BHP a zima - co pracodawca musi zapewnić pracownikowi i na co musi zwrócić szczególną uwagę?
Wymagania BHP w zimie

Wraz z nadejściem okresu zimowego, na pracodawcy zaczynają ciążyć dodatkowe obowiązki, których celem jest zapewnienie pracownikowi odpowiednich warunków do pracy w niskich temperaturach. Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa oraz higieny pracy lub stwarzają bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, pracownik ma prawo zaprzestać wykonywanej pracy. Jakie obowiązki musi pełnić pracodawca podczas zimy, aby spełniać wymagania BHP?
Ciepłe posiłki i napoje
Na czas okresu zimowego, pracodawca powinien zapewniać pracownikom tzw. posiłki regeneracyjne i napoje, jeżeli jest to uznane za niezbędne ze względów profilaktycznych. Kryterium w tym przypadku stanowi wydatek energetyczny - podczas jednej zmiany jest to wydatek w wysokości 1000 kcal w przypadku kobiet i 1500 kcal w przypadku mężczyzn. W takim przypadku pracodawca musi zapewnić pracownikom:
- jedno gorące danie podczas zmiany,
- możliwość skorzystania z ciepłych posiłków w punktach gastronomicznych lub przyrządzenia posiłków samodzielnie z dostarczonych przez pracodawcę produktów.
Posiłki regeneracyjne powinny zawierać ok. 50-55% węglowodanów, ok.30-35% tłuszczów oraz 15% białek. Przepisy jednoznacznie wykluczają wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za gorące posiłki, a za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara grzywny w wysokości od 1 tys. do 2 tys. zł.
Temperatura miejsca pracy
Kolejnym wymogiem BHP podczas zimy jest obowiązek zapewnienia przez pracodawcę odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. W pomieszczeniach pracowniczych temperatura nie powinna wynosić mniej niż 14°C, natomiast w przypadku pomieszczeń biurowych minimalna temperatura to 18°C. Możemy jednak wyróżnić pewne wyjątki, np. w przypadku branży spożywczej - pracownicy, którzy wykładają towar przy lodówkach lub zamrażarkach, będą wykonywać obowiązki w temperaturze niższej, co nie jest niezgodne z prawem.
Jako usprawiedliwienie lub ewentualny wyjątek nie traktuje się problemów technicznych. W przypadku awarii ogrzewania, pracodawca musi niezwłocznie zapewnić alternatywne źródło ciepła, np. dmuchawy.
Praca na otwartej przestrzeni
W przypadku pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pomieszczenia, umożliwiające im:
- schronienie się przed opadami atmosferycznymi,
- ogrzanie się,
- zmianę odzieży.
Wymogi BHP zimą wskazują, że w pomieszczeniach powinna panować temperatura minimum 16°C oraz powinny znajdować się urządzenia do podgrzewania posiłków. Gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10°C, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracującym na otwartej przestrzeni odzieży ochronnej i posiłków regeneracyjnych.
Zapewnienie odzieży ochronnej
Według wymogów BHP pracodawca powinien zapewnić odzież roboczą pracownikom, którzy zimą wykonują prace na zewnątrz budynku i są narażeni na niskie temperatury. Ubrania robocze ocieplane, jakie powinni otrzymać pracownicy to:
- ocieplane nakrycie głowy,
- kurtki robocze ocieplane,
- rękawice ocieplane z warstwą nieprzemakalną,
- koszula flanelowa.
Rodzaj odzieży roboczej oraz przewidywane okresy jej użytkowania powinny być jasno określone przez pracodawcę.
Praca na wysokości i odśnieżanie
Podczas okresu zimowego wielu pracowników zatrudnianych jest do odśnieżania dachów. Aby pracodawca mógł spełniać wymogi BHP zimą, musi zapewnić im bezpieczne warunki pracy. Przede wszystkim, pracodawca ma obowiązek upewnić się, że pracownik posiada aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Kolejną kwestią jest zastosowanie przez pracodawcę odpowiednich środków ochrony przed upadkiem z wysokości - należą do nich m.in. obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem się, szelki wraz z linką bezpieczeństwa oraz hełm ochronny. Pracownik musi także zostać poinformowany o ryzyku zawodowym i przejść instruktaż stanowiskowy.
Zadbaj o spełnianie wymogów BHP zimą
Okres zimowy wiąże się z wieloma obowiazkami, które musi spełniać pracodawca. Ubrania robocze ocieplane, posiłki regeneracyjne, odpowiednia temperatura - to tylko kilka kwestii, regulowanych wymaganiami BHP zimą. Chcąc zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy, nasz sklep BHP oferuje bogaty asortyment, w którym pracodawca znajdzie wszystkie niezbędne przedmioty, takie jak m.in. kurtki robocze, spodnie robocze ocieplane, buty robocze ocieplane i wiele innych. Zadbaj o odpowiednie warunki w miejscu pracy i odwiedź sklep Pol-Paw.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Odzież Robocza