Nauszniki ochronne - ważne informacje.
Nauszniki ochronne - ważne informacje.
Nauszniki ochronne BHP są najczęściej stosowane dla ochrony przed nadmiernym hałasem. W porównaniu z wkładkami tłumiącymi cechują się znacznie mniejszym ryzykiem pojawienia się powikłań laryngologicznych. Poza tym wyróżniają się też wyższym stopniem tłumienia.
Nauszniki wygłuszające zakupić można w kilku formach. Są to nauszniki niezależne i nahełmowe. Te pierwsze na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe słuchawki ochronne. Posiadają dwie czasze zamocowane na jednym pasku czy innym uchwycie, którego zadaniem jest dociskanie do uszu. Mocowanie przebiega przez szczyt głowy bądź pod brodą. Z kolei nauszniki wyciszające nahełmowe mocowane są do specjalnych otworów w kaskach ochronnych. Nie posiadają taśmy czy sprężyny, a więc nie da się ich nałożyć bez kasku. Jednak nie do każdego kasku można takie nauszniki założyć. Jednak to rozwiązanie ma też zaletę, bo pracownik nie musi rezygnować z żadnego środka ochrony osobistej.
Obecnie sprzedawane w sklepach nauszniki robocze są rozwiązaniami nowoczesnymi, które coraz częściej bazują na wykorzystaniu układów elektronicznych do wzmacniania wybranych częstotliwości dźwięków. Są one znacznie bardziej wydajne niż nauszniki pasywne. W przypadku nauszników pasywnych elementem tłumiących jest woda lub specjalistyczna pianka. Pochłaniają one drgania mechaniczne, które dzięki temu nie docierają do uszu. Jednak takie nauszniki wyciszające są równie skuteczne w stosunku do wszystkich fal akustycznych, a więc wyciszają całe otoczenie. Jednocześnie spada więc słyszalność ludzkiej mocy czy sygnałów alarmowych. Z kolei nauszniki ochronne aktywne posiadają układ elektroniczny, który zwiększa skuteczność tłumienia niskich i średnich częstotliwości. Dzięki temu mimo dużego natężenia hałasu można utrzymać kontakt z otoczeniem.
Nauszniki ochronne powinny nosić wszystkie osoby, które podczas wykonywania swojej pracy są narażone na znaczny poziom hałasu, nawet przez krótki czas. Warto jednak przy tym uwzględnić indywidualne wymagania pracowników. Różne osoby wymagają bowiem różnego środka ochrony, co wynika ze zróżnicowanych warunków pracy i nie tylko. Poza tym nauszniki wygłuszające są obowiązkowe również w przypadku gości, a więc osób, które nie są pracownikami, ale z różnych powodów przebywają w miejscu o podwyższonym poziomie hałasu.
Wykorzystywane nauszniki ochronne muszą być zgodne z normą EN 352-1 lub EN 352-3. To podstawowe w polskim prawie kryterium dopuszczające je do użytku. Poza tym powinny być też wykonane z wytrzymałego materiału.
Nauszniki Ochronniki słuchu 3M-LITECOMTB
2 398,50 złPrzejdź do strony głównej Wróć do kategorii Zasady / Normy BHP