wyszukiwanie zaawansowane
POL-PAW » Blog » Buty Robocze/ Poradnik Bhp » Jakie Buty Robocze Na Budowę Wybrać?

Jakie buty robocze na budowę wybrać?

Buty na budowę muszą nie tylko spełniać określone przepisami wymogi w zakresie ich budowy i stopnia bezpieczeństwa, ale też powinny być wygodne, oddychające i trwałe. To, jakie buty robocze na budowę wybierzesz, będzie miało realny wpływ na Twój komfort i bezpieczeństwo. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli o kilku stopniach ochrony, odmiennym wyglądzie i funkcjonalności. Jakie buty na budowę wybrać najlepiej? Sprawdź!

Co to jest obuwie robocze?

Jakie buty robocze na budowe wybrac?

Buty robocze, zwane również jako obuwie BHP to modele bezpieczne, które poza głównym przeznaczeniem pełnią funkcje ochronne. Zabezpieczają stopy przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak uderzenia, zgniecenia, zapewniają stabilność, chronią przed przebiciem i nierzadko są antyelektrostatyczne, nie przepuszczają wilgoci etc. Każdy z dostępnych modeli ma nieco inne oznaczenie. Nazywane jest to klasą obuwia roboczego. Istnieje podział względem konstrukcji buta i kategoryzacja względem jego stopnia ochrony. Obuwie robocze klasyfikowane ze względu na konstrukcję ma oznaczenie

  • A - półbuty robocze,

  • B - trzewiki robocze,

  • C - buty,

  • D - buty do kolan,

  • E - buty z przedłużoną cholewką

Z kolei klasyfikacja pod kątem ochrony jest oznaczone literami:

  • S - bezpieczne,

  • P - ochronne,

  • O - zawodowe.

Poza wyżej opisanym podziałem możesz również sugerować się normami jakościowymi ISO, które szczegółowo określają wygląd buta, stopień jego bezpieczeństwa i inne cechy charakterystyczne, które sprawdzą się na danym stanowisku.

Rodzaje butów roboczych

Nowoczesne i trwałe buty na budowę mogą być dopasowane idealnie do Twoich potrzeb. Dzięki wielu opcjom do wyboru, buty robocze na budowę możesz dopasować do pory roku, do tego, czy pracujesz na zewnątrz, czy we wnętrzu budynku, ale też do wymaganego stopnia ochrony w Twoim miejscu pracy. Uniwersalne półbuty robocze i klasyczne buty, czyli te z oznaczeniami A i C sprawdzą się świetnie w przypadku pracy we wnętrzu budynku. Z kolei wyższe trzewiki robocze i buty z przedłużoną cholewką możesz wykorzystać do prac budowlanych na zewnątrz. Dostępne są również buty do kolan, które najczęściej chronią też przed wodą i wilgocią (np. wysokie kalosze).

Warto również wspomnieć o stopniu ochrony – buty ze stalowym lub kompozytowym podnoskiem, z dodatkowo wzmocnioną podeszwą chroniącą przed przebiciem mają wyższy stopień ochrony od chociażby lekkich modeli, takich, jak sandały robocze. Wyżej opisana klasyfikacja może pomóc Ci w dokonaniu prawidłowego wyboru. Każdy dobry sklep BHP oferuje buty: bezpieczne, zawodowe i ochronne. Dokładny opis i szersze zaprezentowanie różnic między poszczególnymi modelami, znajdziesz w artykule opisującym klasy obuwia roboczego.

Jakie buty robocze na budowę wybrać?

Dobre buty robocze na budowę powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia, oddychające i wygodne. Zapewnienie optymalnej cyrkulacji powietrza jest jednym z ważniejszych czynników, które mają wpływ nie tylko na wygodę noszenia, ale też zdrowie stopy. Duże znaczenie ma również to, jakie wkładki do butów roboczych wybierzesz. Zaawansowane modele mają wkładki przeciwpotne, a włókna niektórych są wzbogacone nawet o antybakteryjne jony srebra. Takie rozwiązanie może redukować ryzyko przepocenia, grzybicy, otarć i nieprzyjemnego zapachu stopy po całym dniu pracy w ochronnym obuwiu BHP.

Konstrukcja obuwia BHP

Buty robocze na budowę to zazwyczaj wyższe trzewiki, które zapewniają maksymalną stabilizację całego ciała podczas wykonywania pracy na często trudnym i nierównym terenie. Niemniej na budowę można również wybrać modele z nieco krótszą cholewką, czyli klasyczne półbuty. Ważne jest, by zwrócić szczególną uwagę na to, czy Twoje buty budowlane mają mocny podnosek stalowy bądź kompozytowy (czyli wzmocnienie w części palców), antypoślizgową podeszwę i dodatkową przeciwprzebiciową wkładkę. Niezwykle ważne jest też to, żeby model, który bierz pod uwagę był odporny na absorpcję wody. To właśnie dlatego, najlepsze buty na budowę są wykonane z trwałej, odpornej na działanie wilgoci skóry, albo z nowoczesnych, oddychających materiałów syntetycznych, które chronią stopy przed wilgocią. Część wierzchnia obuwia wymaga specjalnej pielęgnacji i konserwacji. Od tego, jaki typ materiału wybierzesz, będzie uzależniony sposób i metoda jego konserwacji.

Normy jakościowe butów roboczych na budowę

Jakie buty robocze wybrać? Wybór właściwego modelu powinien być uzależniony od zakresu wykonywanych prac. Inne obuwie będzie dobre dla spawacza, a inne dla elektryka montującego instalację elektryczną na placu budowy. Właściwości butów roboczych określają trzy restrykcyjne normy: EN ISO 20345, EN ISO 20346 i EN ISO 20347. Norma EN ISO 20347 określa właściwości i stopień ochrony obuwia zawodowego, norma EN ISO 20346 klasyfikuje obuwie ochronne, a EN ISO 20347 – buty bezpieczne. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi obuwie spełniające normy wymagane przepisami w miejscu wykonywania pracy. Dobre buty do pracy na budowie powinny podlegać kategorii butów bezpiecznych i ochronnych. Modele zawodowe bez podnoska nie sprawdzą się na placu budowy.

Specyfika wykonania – materiał

Buty do pracy na budowę powinny być wykonane z trwałej, oddychającej skóry, alternatywnie nowoczesnych materiałów syntetycznych – lekkich, trwałych i pozbawionych właściwości higroskopijnych. Zarówno buty robocze zimowe, jak i buty robocze letnie powinny zapewniać prawidłową cyrkulację powietrza przy jednoczesnych utrzymaniu komfortu termicznego, Wybierając naturalną skórę stawiasz na uniwersalność.

Dopasowanie do pory roku - jakie buty robocze na budowę na lato, a jakie na zimę?

To, jakie buty robocze na lato wybierzesz będzie miało wpływ na komfort termiczny i zachowanie zdrowia stop. Buty robocze letnie muszą być zabudowane i wzmocnione podnoskiem, nie powinny być jednak ocieplane. Brak ocieplenia zwiększa przepływ powietrza między wnętrzem buta i jego zewnętrzną częścią. Na lato możesz również wybrać model z przeciwpotną wkładką lub jeśli to możliwe, kupić ją oddzielnie i włożyć do buta. A jakie buty robocze na zimę wybrać? Buty robocze zimowe powinny być odporne na działanie wilgoci, ocieplane, a także mieć wyższą cholewkę.

Rozmiar ma znaczenie!

W przypadku wyboru dobrych butów na budowę konieczne jest dopasowanie rozmiaru do długości stopy. Pamiętaj, że każdy producent może mieć inną rozmiarówkę. Robiąc zakupy przez internet zmierz w pierwszej długość swojej stopę (od pięty do szczytu dużego palca i porównaj wynik z tabelą rozmiarów producenta. Pomiary zdejmij najlepiej po całym dniu pracy, w którym Twoja stopa jest lekko opuchnięta i zmęczona. Do długości swojej stopy dodaj około pół centymetra. Jakie buty robocze na budowę będą najlepsze? Przede wszystkim te idealnie pasujące do Twojej stopy!

Buty do pracy na budowie damskie, czy męskie?

W zasadzie poza rozmiarem nie ma żadnej różnicy między buty roboczymi dla kobiet i mężczyzn. Jedyne co może czasami wpływać na decyzje zakupowe kobiet i mężczyzn to kolorystyka i fason, ale to już kwestia zależne wyłącznie od gustu.

Najlepsze buty robocze na budowę

Jakie buty robocze na budowę wybrać? Poza znajomością klasyfikacji warto też znać producentów, którzy dostarczają wysokiej jakości, dobre obuwie. Należą do nich m.in. Demar, Delta Plus, Base, BETA, ACERIN, Heckel, KIWI i Snickers. Oferowane przez nas obuwie wyróżnia zastosowanie do ich produkcji dobrych materiałów, w tym odpowiednio przewiewnych tkanin i skóry naturalnej.  Dobre i polecane buty robocze na budowę to modele, które znalazły uznanie wśród praktycznych ich użytkowników - specjalistów z branży budowlanej. Do najczęściej polecanych zalicza się:

FAQ

Czy na budowie potrzebne jest specjalistyczne obuwie?

Tak. Noszenie atestowanego obuwia na budowę jest określone przepisami BHP. Jego zapewnienie jest obowiązkiem każdego pracodawcy.

Przed czym chronią buty na budowę?

Dobre buty na budowę chronią stopę przed narażeniem na działanie niskiej i wysokiej temperatury powietrza, opadami atmosferycznymi i wilgocią, ostrymi elementami, uderzeniami, zgnieceniem, działaniem środków chemicznych, poślizgnięciem się, przebiciem i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Co ile trzeba wymieniać buty robocze?

Buty robocze należy wymieniać w miarę potrzeb. Zaleca się wymianę sezonową butów i zakup nowej pary, kiedy aktualna jest uszkodzona, znoszona lub zużyta. To na ile przysługują buty robocze nie jest określone przepisami.

Jak mierzyć buty budowlane?

Należy zmierzyć długość stopy od pięty do końca dużego palca, dodać pół centymetra i porównać wynik z długością wkładki w tabeli rozmiarów producenta. Stopę zmierz na sam koniec dnia, kiedy jest zmęczona i może być lekko opuchnięta.

Jak przechowywać buty robocze?

Jak dbać o buty robocze? Przechowuj je w suchym miejscu, zapewnij im dostęp do świeżego powietrza, Możesz przechowywać je w pracowniczej szafce, lub w domu, w kartonowym pudełku.

Jak dbać o buty specjalistyczne?

Staraj się nie doprowadzać do przepocenia wkładki, często zmieniaj skarpety i dbaj o higienę stóp. Wierzchnią część buta możesz przecierać lekko wilgotną szmatką i przed pierwszym założeniem dobrze zabezpieczyć preparatem konserwującym w sprayu.

Jak rozbić buty robocze?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej rozbić buty robocze - odwiedź szewca! Możesz też wykorzystać domowe sposoby – włożyć grubą skarpetę a wnętrze buta spryskać specjalnym środkiem chemicznym.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Buty Robocze/ Poradnik BHP

Producenci

  • 3m
  • 4 SAFETY
  • ACERIN
  • ANIDA
  • ANRO
  • Ansell
  • BASE
  • BETA
  • Boxmet
  • Brubeck
  • Cofra
  • Crawtico
  • Delta Plus
  • Demar
  • Dickies
  • DRWAL
  • DU PONT
  • EILFIX
  • Falcon Eye
  • FRIEDRICH MÜNCH
  • GERTU
  • GVS
  • Heckel
  • Helly Hansen
  • HexArmor
  • Jan Niezbędny
  • Jonesco (Preston) Ltd
  • JSP
  • KIWI
  • Klingspor
  • Krause
  • Kwazar
  • LARKIS
  • LEBER&HOLLMAN
  • Lemigo
  • MacTronic
  • MARTOR
  • MCR
  • MEDIBUT
  • MERIDA
  • MSA THE  SAFETY COMPANY
  • Norton Saint-Gobain
  • OGNIOCHRON
  • Ogrifox
  • Olimp
  • PK-MOT
  • PORTWEST
  • PPO STRZELCE OPOLSKIE
  • PROS
  • REEBOK
  • REIS
  • Resin
  • SARA
  • Scilabub
  • SNICKERS
  • URGENT
  • UVEX
  • VOIGT
  • WURTH
  • YORK
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
W celu ulepszenia zawartości naszej strony internetowej oraz dostosowania jej do Państwa osobistych preferencji, wykorzystujemy pliki cookies przechowywane na Państwa urządzeniach. Kontrolę nad plikami cookies można uzyskać poprzez ustawienia przeglądarki internetowej.
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZAAKCEPTUJ TYLKO NIEZBĘDNE
ZGADZAM SIĘ