Jak dobrać odpowiednie spodnie robocze?
Odzież ochronna stanowi zabezpieczenie pracownika podczas podejmowania działań związanych z wykonywaniem pracy oraz obowiązków zawodowych. W kontekście prawa wszyscy, którzy wykonują pracę fizyczną powinni nosić spodnie robocze, które zabezpieczają ciało przed uszkodzeniem oraz stanowią ochronę od działania niekorzystnych czynników. W większości zakładów pracy bądź w firmach na przykład budowlanych istnieje odgórny nakaz noszenia długich spodni roboczych wraz z pozostałymi elementami ubioru, jak na przykład okularami ochronnymi, kaskiem czy wzmacnianymi butami o twardej podeszwie.
Wybór najbardziej odpowiednich spodni roboczych powinien zawierać w sobie kilka aspektów. Przede wszystkim wybierając odzież roboczą warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:
- osobiste preferencje pracownika,
- specyfikę wykonywanego zawodu,
- odgórne nakazy pracodawcy bądź przepisów dotyczących danego zawodu bądź pracy na określonym stanowisku.
Właściwie dobrana odzież robocza chroni pracownika podczas pracy. Dlatego też ważny jest jej odpowiedni wybór - powinna być wykonana z materiałów, który jest odporny na uszkodzenia (przecięcia za pomocą urządzeń czy rozerwanie). Jednocześnie materiał powinien być dość przewiewny, ze względu na to, że przeciętny pracownik fizyczny spędza w swojej pracy od 10 do nawet 12 godzin. Rozmiar spodni powinien być dopasowany do użytkownika - powinny być na tyle przylegające do ciała, aby nie zsuwały się. Jednocześnie muszą być na tyle luźne - nie powinny ograniczać ruchów oraz zapewniać komfortowe noszenie.
Jak dobrać odpowiednie spodnie robocze?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli spodni roboczych. Oprócz wyglądu oraz materiału z którego zostały one wykonane, ważny jest wybór odpowiedniego kroku. Można spotkać spodnie z szelkami bądź w typie tak zwanych ogrodniczek - świetnie sprawdzają się dla wszystkich osób, które potrzebują dobrze trzymających się spodni. Dzięki szelkom bardzo dobrze trzymają się ciała, umożliwiając schylanie się oraz pracę w różnych pozycjach. Standardowe spodnie można połączyć z paskiem podtrzymującym bądź pasem do narzędzi. Wybór spodni powinien być uzależniony od osobistych preferencji pracownika - niektórzy lepiej czują się w spodniach ogrodniczkach, inni zaś preferują typowe spodnie utrzymujące się w pasie.
Warto także zwrócić uwagę czy spodnie posiadają odpowiednią ilość kieszeni bądź zaczepów - jest to bardzo ważne w przypadku wykonywania zawodów w których należy mieć przy sobie potrzebne narzędzia czy akcesoria. Spodnie przeznaczone do ciesielki bądź zbrojenia zawierają bardzo wygodne mocowania dla chociażby cęgów czy innych potrzebnych przedmiotów.
Jeśli specyfika wykonywanej pracy wiąże się z pracą na zewnątrz, warto wybrać spodnie z funkcją przeciwdeszczową. Pozwoli to na spływanie wody i nie wsiąkanie jej w głąb materiału, co zapewni komfort oraz bezpieczeństwo pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Wybór spodni powinien być także uzależniony od pory roku - w zimowych miesiącach warto postawić na ocieplane spodnie, które doskonale chronią przed zimnem bądź umożliwiają założenie pod nie ocieplaczy.
Latem spodnie mogą być wykonane z cieńszego materiału, tak aby zapobiegać nadmiernemu przegrzewaniu się i poceniu. Wiele spodni roboczych posiada odblaski - jest to bardzo ważna kwestia, która gwarantuje bezpieczeństwo na przykład podczas wykonywania pracy wieczorem bądź nocą, a także na placach budowy na których obecne są maszyny i pojazdy.
Kupując spodnie robocze warto również zwrócić uwagę czy pracodawca nie ma określonych wymagań co do stroju - w niektórych firmach czy zakładach pracy spodnie powinny być długie i nie ma możliwości, aby pracownik wykonywał swoją pracę w spodniach do kolan. Doprecyzowanie tej kwestii pozwoli uniknąć nieporozumień oraz dokonać optymalnego wyboru.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Zasady / Normy BHP